Sınav ücretini yatırdınız şimdi Başvuru Nasıl Yapılır?

Ödeme yapan adayın, başvuru formunu doldurabilmesi için, öncelikle e-posta adresleri ile SEGEM internet sitesine üye olmaları gerekmektedir. Adayların, başvurularını www.segem.org.tr adresinde, Duyurular bölümünde yer alan, aday başvuru formunu doldurarak yapmaları gerekmektedir. Yapılan sınav ödemesinin, SEGEM kayıtlarına geçmesinden sonra (ödemenin üzerinden en az 6 saat sonra) sınav başvuru formu doldurulabilecektir. Bu süre bankalarda yaşanan gecikmeler nedeniyle uzayabilmektedir.

Başvuru formunun doldurulabilmesi için öncelikle geçerli bir e-posta adresi ile sisteme üye olunması gerekmektedir. Online başvuru formu aracılığıyla SEGEM’e bildirilen e-posta adresinin @hotmail, @outlook ve @msn uzantılı e-posta adresleri olmamasına dikkat edilmesi önemlidir.

Sınav sonuçlarını görüntüleme aşamasında, kayıt esnasında bildirilen e-posta adresine şifre gönderilmektedir, yukarıda sayılan e-posta adreslerinde sorun yaşandığı gözlenmiştir.

Üyelik formunun doldurulmasının ardından, adayın üyeliği otomatik olarak aktif hale gelmiş olacaktır. Adaylar, üyelik bilgilerini doldurduktan hemen sonra, herhangi bir aktivasyon maili beklemeden, üye girişi bölümünden e-mail adresi ve şifresi ile sisteme giriş yapabilecektir.

Başvuru formu doldurulurken “Sınav İli” seçimi sırasında da il merkezlerindeki kontenjanlar güncel olarak kontrol edilmektedir. Sınav için ödeme yapmadan önce  Ödeme Nasıl Yapılır? bölümünde yer alan linkten yapmış olduğunuz kontenjan kontrolünden, ödeme yapıp form doldurma  aşamasına kadar geçecek sürede sınav merkezlerindeki kontenjanlar küçük bir ihtimal olsa da bitmiş olabilir.

Ücret yatırıp, başvuru formu doldururken sınava girmek istediğiniz ili seçtiğinizde o il merkezinde yer kalmadığına dair mesajla karşılaşırsanız aşağıdaki iki seçenekten birini uygulayabilirsiniz:

a. Uygun göreceğiniz başka bir il merkezini seçip formu doldurmaya devam ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
b. Alternatif il merkezlerinde sınava girmeyi düşünmüyorsanız sınav ücretinizin iadesi için muhasebe@segem.org.tr adresine banka bilgilerinizle ve dekontunuzla birlikte eposta gönderebilirsiniz.

Aday, geçerli bir başvuru yapıp yapmadığını, e-posta adresi ile yeniden üye girişi yaparak Başvuru Bilgilerim kısmından görüntüleyebilir. Üye Girişi yaptıktan sonra, başvuru bilgileri, başvuru kodu (Örnek Başvuru Kodu: TPYS –398950) ile birlikte ekrana geliyorsa, başvuru başarıyla kayıtlara geçmiş demektir. TPYS kodu atanmaması, adayın başvuramadığını gösterir. Bu durumda adayın, online başvuru formunu yeniden doldurması gerekir.