SEGEM BELGESİ NEDİR NASIL ALINIR NE İŞE YARAR ??? VE DAHA FAZLASI

 

SEGEM NEDİR?

SEGEM “Sigortacılık Eğitim Merkezi” kısaltmasıdır. Sigorta sektörüne yönelik mesleki eğitim ve yeterlilik sınavlarını tek bir bünye altında toplamak amacıyla kurulmuş bir eğitim merkezidir. SEGEM; sigorta acenteleri, aktüerler, sigorta eksperleri, sigorta ve reasürans brokerleri için ayrı ayrı eğitim yayınlayıp sınav yaparak Mesleki yeterlilik belgesi vermektedir.  Türkiye’de sigortacılığın ayrı bir uzmanlık alanı olarak benimsenmesi amaçlanmaktadır.

SEGEM Belgesi Nedir?

SEGEM belgesi; sigortacı, sigorta brokeri ve reasürans brokeri olmak isteyen kişiler tarafından alınması zorunlu olan bir belgedir. SEGEM belgesi olmayan kişi veya kişilerin  sigorta poliçesi düzenlemesi, pazarlaması yasaktır.

SEGEM Belgesi Nasıl Alınır

Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından SEGEM sınavı düzenlenmektedir.  SEGEM internet sitesi üzerinden sınav takvimi yayınlamaktadır. Ücretli olan sınav için belirlenen tutarın yatırılması sonrası sınavı da geçerseniz belgeyi almaya hak kazanabilirsiniz.

SEGEM Belgesi Almak İçin Gerekenler

SEGEM sınavına girmek için en az lise mezunu olmanız yeterlidir. Eğer lise mezuniyetiniz varsa SEGEM sınavına girebilir, belgenizi başarı ile aldıktan sonra da yeterli deneyim süresini sağladıktan sonra sigorta teknik personeli olarak poliçe kesme yetkisine sahip olabilirsiniz.

SEGEM Belgesi ne işe yarar?

Sadece bankacılık ve sigortacılık sektöründe çalışanlar için faydalı olabilecek bir belgedir. Sigorta Genel Merkezi tarafından belirli zamanlarda yapılan sınavlarda başarılı olan kişiler bu belgeyi alabilirler. Sigortacılık sektöründe çalışacak olan kişilerde mutlaka olması gereken ve aranılan bir belgedir türüdür. Acente çalışanının poliçe üzerine atacağı imzanın yasal olarak geçerli sayılabilmesi için SEGEM belgesine sahip olması gereklidir.

  • Sigorta acentesi açmak
  • Teknik personel olarak çalışmak ,(banka, acente vb. kurular)
  • Sigorta eksperi olmak
  • Aktüer olmak
  • Broker olmak

SEGEM belgesi kimler için zorunludur?

SEGEM Teknik Personel Yeterlilik Sertifikası olmayan acentelerde sigorta hizmetleri hakkında bilgilendirme; pazarlama ve satış işlemlerini yapan kişiler, gerçek kişi ve acente, tüzel kişi acente yöneticileri ile müdürleri ve Bankaların sigorta işlemlerini kapsayan birimlerinde görev yapan kişilerin bu belgeye sahip olması gerekmektedir.

SEGEM başvurusu nasıl yapılır?

www.segem.org sitesinden başvuru yapabilirsiniz. 2021 yılı sınav takvimi henüz açıklanmadı Pandemi dolayısı ile ertelenmeler oldu takvim yayınlandığında yeni başvuru yapabilirsiniz.

Bol şans