SEGEM

Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Sadece sigorta sektörüne yönelik mesleki önemi olan eğitim ve yeterlilik sınavlarını tek bir bünye altında toplamak amacıyla kurulmuştur. SEGEM; sigorta acenteleri, aktüerler, sigorta eksperleri, sigorta ve reasürans brokerleri için ayrı ayrı eğitim ve sınav tarihleri belirlemektedir.

SEGEM belgesi nedir?

SEGEM belgesi; sigortacı, sigorta brokeri ve reasürans brokeri olmak isteyen kişiler tarafından alınması gereken bir belgedir. Bu belgeye sahip olmayan kişilerin sigorta poliçesi satmaya yasal olarak izinleri bulunmamaktadır.

SEGEM belgesi nasıl alınır 2021

Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından açılan sınavları takip etmeniz yeterlidir. SEGEM internet sitesi üzerinden sınav hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığında sınava katılabilir, sınav sonucunda istenen başarıyı da sağlayarak; SEGEM belgesini alabilirsiniz.

SEGEM belgesi alma koşulları

Sigorta acenteliği teknik personelliği için SEGEM sınavına girmek için tek şart lise mezunu olmanız. Eğer lise mezuniyetiniz varsa SEGEM sınavına girebilir, belgenizi başarı ile aldıktan sonra da sigorta teknik personeli olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

SEGEM belgesi ne işe yarar?

Yalnızca bankacılık ve sigortacılık sektöründe çalışanlar için faydalı olabilecek bir belgedir. Sigorta Genel Merkezi tarafından belirli zamanlarda yapılan sınavlarda başarılı olan kişiler bu belgeyi almaya hak kazanırlar. Sigortacılık sektöründe çalışacak olan kişilerde mutlaka olması gereken ve aranılan bir belgedir. Acente çalışanının poliçe üzerine atacağı imzanın yasal olarak geçerli sayılabilmesi için SEGEM belgesine sahip olması gereklidir.

  • Sigorta acentesi açmak
  • Sigorta eksperi olmak
  • Aktüer olmak
  • Sigorta brokeri olmak
  • Reasürans brokeri olmak mümkün değildir.

SEGEM belge kimler için zorunludur?

Teknik Personel Yeterlilik Sertifikası olmayan acentelerde sigorta hizmetleri hakkında bilgilendirme; pazarlama ve satış işlemlerini yapma yetkisi olacak teknik personelin, gerçek kişi ve acente, tüzel kişi acente yöneticileri ile müdürleri veya bu ünvanı taşımayacak olsa bile bankacılık ve sigortacılık işleri ile ilgilenen kişilerin alması gereken belgedir.