SEGEM ERTELENEN SINAVLAR VE TÜM MERAK EDİLENLER

SEGEM 2021

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere SEGEM  Pandemi den dolayı sekteye uğradı ve sınav bilinmeyen bir tarihe ertelendi.

Bilinmeyen diyorum çünkü Segem konu hakkında bir açıklama maalesef yapmadı.

Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının ne zaman sonlanacağına ilişkin kesin bilgi de yok. Ufukta sınavı görmek zor gibi.

Sosyal medyada katılımcılar arasında dolaşan online sınav olur mu? Sorusu var birde. Yasaklar uzarsa online sınav son çare olabilir.

Benim anlamadığım SEGEM zaten bulaş riskini kabul edip sınav yapmıştı 2020 de ve tüm katılımcılara;

“Sınava katılmak tamamen kişisel bir tercih olup, salgın riskinin devam ettiğini kabul ederek sınava geldiğinizi önemle hatırlatırız.”

Şeklinde bir açıklama da yayınladı.

Okullar kapalı hafta sonu planlanan sınav neden hafta içi belirlenen bir günde yapılmıyor?

Resmi kurumların önlemlerine takılıyor olabilirler tabii.

Segem en kısa sürede katılım ücretini yatırmış ve yeni başvuru açılmasını bekleyen katılımcılara bir açıklama yapmalı.

Birçok kişi soruyor toplu cevaplamak istedim SEGEM 2021 ve 2020

  • 2020 de Sınav için ödeme yapıp online başvuru formunu doldurmuş adaylar, başvuru formunda seçmiş oldukları il merkezinde sınava girecektir muhtemelen (daha önce bu şekilde olmuştu.)
  • 2020 de Ödeme yapıp online başvuru formunu henüz doldurmayan adaylar ise başvurular açıldığında belirlenen tarihlerde başvurularını yapıp sınav yeri seçebilirler.
  • 2021 de henüz başvuru yapmamış her şeye sıfırdan başlayacak adaylar ise açıklanacak yeni sınav belli olduğundan başvurup adımları izleyebilirler.

Yukarıda bahsettiğim durumlar daha önce SEGEM tarafından kullanılan uygulamalardır. Pandemi dolayısı ile sınav online olabilir bekleyen her katılımcı için şartlar değişebilir. Ama şunu unutmayın SEGEM de haklarınız saklı kalır.

Bu uzayan süreci beklemek istemeyenler olabilir başvuru yaptığınızda Segem hızlı bir şekilde size dönüş yapıp ödemiş olduğunuz kurs ücretini iade ediyor. Detaylı yazmıştım. ( ertelenen sınavlar için)

Önemli olan bir konuda COVİD-19

Sınav a başvururken bir şeyiniz yoktu ama sınav haftası covid -19 a yakalandınız yada bulaş riskinden dolayı karantinadasınız. Bu talihsizliğe yakalanan arkadaşlarımız için segem in duyuruş aşağıdaki gibidir.

Covid-19 tanısı ya da Covid-19 taşıma riskinin, sınav başvurusu yapılmasından sonra ortaya çıkması halinde; bu kişiler, sınavdan önce Merkezimize durumlarını beyan etmekle yükümlüdür. Bu kişilerin sınav başvuruları iptal edilecektir. Söz konusu kişilerin, beyan ettikleri durumu teyit eden bir belgeyi bilgi@segem.org.tr adresine iletmeleri halinde sınav için yatırmış oldukları ücret kendilerine iade edilecektir