Segem uzun sorular

Murat Bey evini yangın ve hırsızlık rizikosuna karşı 50.000 TL bedel ile sigortalatmıştır. Poliçe süresi içerisinde meydana gelen yangın hadisesi sonrasında yapılan incelemede, evde 100.000 TL tutarında eşyanın bulunduğu, 60.000 TL tutarında da hasar meydana geldiği tespit edilmiştir. Murat Bey’e ödenecek tazminat tutarı aşağıdakilerden hangisidir?
a) 50.000 TL. b) 30.000 TL. c) 60.000 TL. d) 100.000 TL. (B)

Fethi Bey, konutunu 100.000 TL sigorta bedeli ile yangın, hırsızlık ve dâhili su risklerine karşı sigortalatmıştır komşusu Perihan Hanım’ın su tesisatında meydana gelen arıza nedeniyle Fethi Bey’in evini su basmıştır. Bu arıza, Fethi Bey’in parke ve mutfak dolabında 8.000 TL. hasara neden olmuştur. Sigorta şirketince Fethi bey’e ödeme yapılır mı?
a) Fethi Bey’e ödeme yapılır.
b) Fethi Bey’e ödeme yapılmaz.
c) Fethi Bey’ i Perihan hanım ödeme yapar.
d) Fethi Bey’e ödeme yapılır. Perihan Hanım’dan talep edilir. (D)

SEGEM Sigortahocasi

Ahmet Bey, balık tutmak amacıyla kendisine ait teknesiyle göle açılmıştır. Balık tuttuğu sırada kalp krizi geçirmiş ve bunu takiben göle düşmüştür. Diğer teknelerden olayı gören kişilerin yardımıyla Ahmet Bey’in cesedi sudan çıkarılmıştır. Ahmet Bey’in varisleri, Ferdi Kaza Sigortası’nın bulunduğunu tespit ederek X Sigorta Şirketinden tazminat talebinde bulunmuşlardır. Ahmet Bey’in varislerine ödeme yapılır mı?
a) Varislere ödeme yapılır.
b) Varislere ödeme yapılmaz.
c) Varislere tazminatın yarısı ödenir.
d) Ferdi kaza sigortası kapsamındadır. (B)

Ahmet Bey, konutunu 200.000 TL sigorta bedeli ile yangın, hırsızlık ve dâhili su risklerine karşı sigortalatmıştır komşusu Ayşe Hanım’ın su tesisatında meydana gelen arıza nedeniyle Ahmet Bey’in evini su basmıştır. Bu arıza, Ahmet Bey’in parke ve mutfak dolaplarında 16.000 TL’lik hasara neden olmuştur. Sigorta Ahmet bey’e ödeme yapılır mı?
a) Ahmet Bey’e ödeme yapılır.
b) Ahmet Bey’e ödeme yapılmaz.
c) Ahmet Bey’e Ayşe hanım ödeme yapar.
d) Ahmet Bey’e ödeme yapılır. Ayşe Hanım’dan talep edilir. (D)

SEGEM Sigortahocasi

Fırtına, ahşap binanın çatı duvarını yıkmış, çöken duvar, binanın elektrik kablolarını koparmış, kopan elektrik kablolarının ise kısa devre nedeniyle kıvılcım çıkarması nedeniyle ahşap binada yangın meydana gelmiştir. İtfaiyenin yangını söndürmek ve komşu binaların yanmasını önlemek amacıyla sıktığı su, evdeki yanmış eşya ve komşu binalarda zarara neden olmuştur. Bu zincirleme olaylar sonucunda yanmış eşya ve komşu binalarda meydana gelen su hasarının yakın sebebi aşağıdakilerden hangisidir?
a) Fırtına b) Elektrik Kabloları c) Çöken duvar d) İtfaiye tarafından sıkılan su (A)

X Sigorta A.Ş. tarafından tanzim edilen Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (TRAFİK) sigorta poliçesi kapsamında sorumluluğu temin edilen 68 DV plakalı kamyon ile 07 L plakalı araç 28.09.2012 tarihinde maddi zararlı trafik kazasına karışmıştır. 68 DV plakalı araçta kaza sebebiyle 30.000 TL’lik zarar meydana gelmiştir. Sigorta şirketince meydana gelen zarar ödenir mi?
a) 30.000 TL. Hasar ödenir.
b) 30.000 TL. Hasar ödenmez.
c) Araç ve taşınan eşyalarda meydana gelen hasar ödenir.
d) Araç ve taşınan eşyalarda meydana gelen hasar ödenmez (B)

SEGEM Sigortahocasi