Merhaba arkadaşlar,

Şöyle bir soru geldi, “Fren lambası yanmayan araca arkadan çarptım kusur kimde?”

Türkiye de birçok defa tartışılmış farklı kanun maddeleri ile ispatlanmaya çalışılmış durumdur.

Öncelikle olay maddi hasarlı bir trafik kazası ise birçok resmi kurum, sigorta şirketi, sigorta experleri, anlaşmalı kaza tespit tutanaklarında kusur durumuna karar veren bireyler ve maalesef ki acenteler %100 kusuru arkadan çarpanda bulur ve dosya kısa sürede kapanır.

Fakat bu durum ölümlü yâda yaralamalı ( özellikle kalıcı sakatlık uzuv kaybı vb. durumlar) bir hasar ise kamu otoritesi tarafından ele alınır hale geliyor.

Öncelikle belirtmek isterim ki iyi bir avukatınız yoksa Önde ki aracın fren lambasının yanmadığını ispatlayacak bir kamera görüntüsü yoksa işiniz çok çok zor.

Söz konusu durumda dava dosyasında bulunan birçok bilgi davanın seyrini değiştirebilir.

Senaryo şeklinde açıklayarak devam etmek istiyorum.

X aracınızla seyir halindesiniz önde ki Y aracı ile takip mesafenizi koruyorsunuz.

Hepsi 1 saniye süren çarpma anı gerçekleşti.

  1. Maddi hasarlı trafik kazası; Taraflar anlaşmalı tutanak tutabilir sadece maddi hasar var evraklar tam sürücüler alkolsüz. Y aracının Fren lambası yanmadı durduğunu anlamadınız ve vurdunuz.

 

A: karşı araç sürücüsü fren lambasının yanmadığını kabul eder kazaya sebep olduğunu anlaşmalı tutanağa yazar. Geçmiş olsun kusur %100 karşı araçta.

 

B: karşı araç sürücüsü farkında değil ya da farkında değil gibi davranıyor fren lambasının yandığını arızalı olmadığını iddia ediyor. Anlaşmalı tutanak tutuldu iki tarafta hatayı karşı tarafa atsa bile geçmiş olsun %100 kusurlusunuz.

 

C: Y aracı fren lambasının yanmadığını inkar ediyor tutanağa da bu şekilde yazdı imzaladı sizde fren lambası yanmıyordu aniden durdu takip mesafesi durmaya yetmedi vurdum yazdınız. Ama aracınızda araç kamerası var ve olay sizin anlattığınız gibi. Raporla birlikte görüntüleri teslim edin sigortanıza bilgi verin (Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Ne Yapmalı? ilgili makaleme buradan bakabilirsiniz.)  Geçmiş olsun %100 karşı araç kusurlu

 

D: Y aracı fren lambasının yanmadığını inkâr ediyor tutanağa da bu şekilde yazdı imzaladı sizde fren lambası yanmıyordu aniden durdu takip mesafesi durmaya yetmedi vurdum yazdınız. Ve işini hakkıyla yapan bir eksper bürosuna denk geldiniz. Büro Y aracından en son muayene evrakını istedi ( yakın zamanda asli kusur fren lambasından dolayı muayene tekrarından şüphelendi. Adam zeki Y aracının ruhsatına baktı muayene geçmiş J muayene evrakında fren lambası yanmıyor detayı var bingo yakaladı geçmiş olsun kusur %100 karşıda tabii bu işlemi yaptırdığına dair bir fatura getirmezse Y aracı

 

Arkadaşlar D senaryosu milyonda bir ihtimal ama işini iyi yapan inanlarında var olduğunu umudumuzu yitirmememiz gerektiğini unutmayalım.

Bu konunun bir de Anlaşmalı kaza tespit tutanağının geçerli olmadığı haller de olduğu durumlar var okumak için tıklayınız. SİGORTA HOCASINI Takipte kalın.