2. el araçlarda suni fiyat artışına Hükümetten ithal çözüm

 

2. el otomobil pazarındaki fiyat artışları Hükümet içinde  araç ithalatına yeşil ışık

2. el araçlarda yaşanan yüksek fiyat artışlarına hükümet el koymaya hazırlanıyor.

Sabah gazetesi yazarı sayın UFUK SANDIK ın 1 aralıkta ki yazısında Hükümetin ithal araç ile suni artışa dur demek için bir takım hazırlıklar içinde olduğunu yazdı.

Pandemi den dolayı bir çok otomobil üreticisi üretime zorunlu ara vermişti. Bu da sektörde panik yarattı ve sıfır araç fiyatları ciddi etkilendi. Bunun yanında hükümetin vergi ile ilgili yaptığı değişikliklerde rol oynadı.

SIFIR ARAÇLARIN HIZLI ARTMASI İKİNCİ EL PİYASASINA DA AYNI ETKİYİ YAPTI.

Özellikle facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde. Letgo gibi kolay kullanımı olan uygulamalar da ilan eklemek ve iletişimin hızlı olması bir çok insanı aracının satışa çıkartması için teşvik etti.

Sıfır araçlarda ki talep yoğunluğuna yetişemeyen bayiler 2. el satış ekipleriyle, oto pazarlar da satış yapan esnaf internet satışlarıyla araçları sıfır araç artışlarını gözeterek aynı oranda arttırınca sahibinden satılan araçlar rağbet gördü.

Geçen yıl bu zamanda satılan bir araç bugün %120-150 artışla satışta.

Peki gerçekten hükümet 2. el araç ithalatının yolunu açar mı?

Her ne kadar bu yönde hazırlıklar var dense de bu pek mümkün görünmüyor. kaldı ki ithal 2. el araç projesi onaylansa bile vergiler harçlar vb masraflar eklendikten sonra araçların fiyatlarının piyasa şartlarının altında kalması çok gerçekçi gelmiyor.

Bugüne kadar resmi hiç bir kurum yada bireyden 2. el araç ithalatı ile ilgili net bilgi ve açıklama yapılmadı.

kurum kuruluş dernek topluluklardan konu ile ilgili çalışma yada öngörü talep edilmedi.

Konuya sigorta açısından bakmak gerekir ise, İTHAL 2. EL ARAÇ olması durumunda poliçe fiyatlarını olumsuz etkiler. Tabii bununda bazı şartları var. Hükümet gerçek manada 5 yaş ve altı özellikle d segmenti araç ithalatı yapar ise Kaza riski en az güvenlik donanımı yeterli  araçlar olduğu için poliçelerde ciddi bir artışa yol açmayacaktır.

Tabii bu konuyu ülkede mevcutta olan marka ve modellerin devamı olan araçlara izin verilmesi de etkiler. Araçların trafiğe çıkması ile kısa sürede parça ve bakım onarım işlemleri de konuşulmaya başlanacaktır.

İlerleyen günlerde detaylar çıktıkça bu konuya da değiniriz.

Sağlıcakla kalın.