Fren lambası olmayan araca çaptım senaryo 2

Merhaba arkadaşlar, daha önce ki yazımıza “Fren lambası arızalı bir araca arkadan çarptığımızda anlaşmalı tutanak ve sonuçlarını” yazmıştım. Şimdi aynı durumu Kolluk kuvvetlerinin rapor tuttuğunu varsayarak anlatmaya çalışacağım.

Anlaşmalı kaza tespit tutanağının geçerli olmadığı haller,

SENARYO 1 :

Kaza raporu kolluk kuvvetleri tarafından tutuldu kaza nedeni Y aracının fren lambası yanmadı durduğunu fark etmediniz.

A: olay yerine polis geldi aracınızda araç kamerası var izlettiniz Polis ikna oldu. Görüntülerde bariz belli geçmiş olsun kusuru karşı araca %70 verirken size de %30 verme ihtimali var. Kaza oluşumu olay yeri vb bir çok neden etkili olabilir her hasara göre değerlendirme sunmak gerekir. %100 Y aracına da kusur vereceği durumlar olabilir.

 

B: araç kameranız yok polis/jandarma vb. iki sürücüyü de dinledi iki tarafta farklı beyanda bulundu. Olay yerinde fren lambasının yanıp yanmadığını net görebilecekleri bir delil yok. ( arkadan hasarlarda  fren lambasına doğrudan hasar olmasa bile çarpmanın sarsıntısı ile fren lambası patlamış arızalanmış olabilir. Çarpma sonrası çalışmaması yeterli bir ölçü kabul edilmez.)

Kaza da yaralanma can kaybı olması durumun da olay yeri krokisi ve tarafların beyanları yazıldıktan sonra kusur için mahkeme yolu açık yazılacaktır. Kolluk kuvveti kusuru ilişkilendiremez ise bunu açık şekilde üst yargıya taşınması gerektiğini yazabilir. ve bu durumda sigorta şirketi ödeme yapmaz kusur oranı çıkana kadar.

B2. Maddi bir kaza ise Memur kusur dağılımını %100 arkadan çarpan size verecektir.

 

C: Olay yerinde kolluk kuvveti tarafları dinledi Y aracı fren lambası yanmadığını kabul etti geçmiş olsun kusuru %100 Y aracına verecektir.

 

Yukarıda senaryo şeklinde izah etmek istediğim konu kesin hüküm anlamını taşımaz olay yeri taraflar kazanın oluş şekli vb bir çok ayrıntı sonucun değişmesine neden olmaktadır.

 

Ülkemizde yazılı olması gerekmeyen bazı kanunlar vardır. Beynimizde her zaman hazır olan gelecek nesillere ilettiğimiz bu kanunlardan biri Arkadan çarpan kusurludur. İyi de Ya değilse

 

Konu hakkında sormak istediklerinizi mail atabilir devam eden hasar dosyanız hakkında bizlerden bilgi alabilirsiniz. ( Ücret almıyoruz tabii ki )

Konu hakkında ki ilk yazımızda tarafların aralarında tuttukları tutanaktan bahsetmiştik okumak için tıklayınız.

Hasarsız günler dilerim.