Offroad Araçların Trafik ve Kasko Sigortaları

Aslında standart donanıma sahip araçları aksesuarla bir canavara dönüştürmek. Teknik donanımlarla bu canavarın sınırlarını zorlama. İşte offroad nedir dediklerinde aklıma tam olarak bunlar geliyor. Peki, bu canavarları kullanan sürücüler bu tutkunuzu sigortalarken içiniz rahat mı?

 

Merhaba, Offroad uzaktan seven bir izleyici olarak size sigorta şirketlerinin yaklaşımlarından sizlere sundukları hak ve teminatlardan bahsetmek istiyorum.

 

 

Sizler tutkunuzun peşinden giderek üreticilerin seçimlerini ret edip aracı yeniden modifiye yaparak, aracın görüntüsü de dâhil olmak üzere ciddi bir değişiklik yapmaktasınız.

 

Off road araçlar,  bu yüzden orijinal olmaktan çıkar ve fabrikasyon özelliklerini tam olarak yansıtmayan araçlar hâline gelir.

Ama Zaten offroad tutkunuz varsa bunları da öğrenmişsinizdir. Biz sigorta şirketlerinin size bakış açısını işleyelim.

 

Örnek ile anlatalım,

 

X marka aracıma ön arka koruma demiri taktırdım. Trafikte seyir halindeyken önde ki araç aniden durdu ve arkadan çarptım var sayalım.

 

Bu senaryoda kusur %100 bende. Tampon koruma demirim faturalı ve araca takmamda herhangi bir yasal prosedür yoksa trafik sigortam karşı araca verdiğim hasarı öder.

Tampon demirini taktırdığımda faturası nı poliçelerimi yaptırdığım sigortacıma, acenteme gönderdiysem. Bu parça kasko poliçeme aksesuar olarak işlemiş ise. Kasko poliçemden ön tampon demiri de dâhil tüm hasarı tahsil edebilirim.

 

Şimdi senaryoyu tersine çevirelim.

 

X Marka aracım park halinde iken başka bir aracın çarpması sonucu ön tampon demirinde hasar oluştu. Kusur bu senaryoda %100 karşı araçta.

Tampon demiri yasal prosedüre uyuyor ise faturası varsa karşı aracın sigortası tarafından hasarım ödenir. Faturası yok ise sigorta eksperinin uygun gördüğü muadil bir ürün montajı yapılabilir.

 

Peki, yasal prosedüre uymayan parça? İşte o parça sigorta şirketleri tarafından da dikkate alınmıyor ve hasar bu yüzden ödenmiyor.

 

Özellikle tüm offroad araçlarının olmaz sa olmazı çeki demiri.

Mutlaka ruhsata işlenmiş olması gerekiyor yasal olarak kullanabildiğiniz bu parçadan kaynaklı trafik hasarları ruhsatınıza işli değilse sigorta şirketleri tarafından kesinlikle ödenmiyor ve kazada kusur karşıda bile olsa size %100 kusur verilebiliyor. Maddi kazalar dışında bedeni hasar yâda vefat uvuz kaybı vb. kazlarda başınız ciddi ağrıyabilir.

 

Trafik sigortaları zorunlu olduğu için sigorta şirketleri aracınıza poliçe düzenler ve hasar anında belirlenen teminatlarda standart donanım kaynaklı hasarlarınızı ve ruhsata işletebildiğiniz parçaları karşılar.

 

Örnek aracınıza Zenon ampul taktırdınız. Normalde araçta H7 ampul var ve diyelim ki 20 TL maliyeti var. Zenon ampul ise 100 TL. karşı aracın ksurulu olduğu bir kazada far zarar gördü ise yeni takılacak ampul H7 dir sigorta şirketi Zenon ampulleri ödemek sorunda değildir.

 

Peki kasko sigortalarında durum nasıl.

Sigorta şirketleri modifiye edilmiş araçlara farklı prim sistemi uygular. Araç standartın da olmayan hiç bir parçayı hasar anında ödemez. Parçayı yok sayar. Hatta bu parçadan dolayı hasarlanan parçayı da ödemez. Poliçe yapılırken ek teminat ile poliçede belirtilen aksesuarları öder. Mevcut poliçe aktifken yapılmış aksesuarlar sigortacıya bildirilmişse ek prim karşılığında teminat altına alır hasar olması durumunda bunları da öder.

Kısacası yüksek tutarlı bir kasko poliçesi ile araçlarınızı sigortalatabilir. Riskinizi azaltmış olursunuz.

Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları

A.3. Sigortanın Kapsamı 

 

3.1 Poliçede belirtilen araç ve aracın üzerine fabrika çıkışında standart donanım olarak monte edilmiş her türlü ses, iletişim ve görüntü cihazları ile poliçede belirtilmeleri koşuluyla araçta standardının dışında yer alan, fabrika çıkışında veya sonradan ilave edilmiş aksesuarlar sigorta kapsamı içindedir.

Eksik sigorta hakkında bilgi almak için resme tıklayınız.

eksik-sigorta
eksik-sigorta

Hasarsız sağlıklı günler dilerim.