2021 KASKO DEĞER LİSTESİNDEN ARAÇLARINIZIN DEĞERİNE BAKABİLİRSİNİZ.

KASKO DEĞER İ NEDİR?

Kasko değer i, Kasko fiyatının belirlenmesinde kullanılan bir yöntemdir. TSRSB (Türkiye Sigortalar ve Reasürans Şirketleri Birliği) her ay liste halinde sunar. Bu listede yer alan veriler kanun niteliğinde kesin bilgi diye düşünmemek gerekiyor. Referans niteliğinde yayınlanmaktadır. Ancak olayların akışına bağlı olarak liste dışında işlem yapılabilir.

ARAÇ KASKO DEĞERİNİ NASIL ÖĞRENİRİM?

Araçların güncel kasko değerlerine dair sorgulama işlemleri online olarak birçok site üzerinden yapılır. Ancak en güncel ve doğru bilgi  Türkiye sigortalar birliği adresinde yayınlanmaktadır. Sonuç olarak

Sorgulama yapmak için aracın modeli, yılı, markası ve aracın tipine yönelik bilgileri biliyor olmalısınız.

ARAÇ KASKO DEĞER NASIL HESAPLIYORLAR?

Türkiye Sigortalar ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından açıklanan araç kasko değer i listesinin belirlenmesinde araçların marka, model ve üretim zamanı (yaşı) etkili olmaktadır. Kasko araç değeri listesinin belirlenmesinde önemli olan yaş kriteri 15 yıl olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak

Sıfır araçların bilgilerine ulaşmak için imalatçı ve ithalatçı firmadan alınan fiyat listelerinden yaralanıyorlar. Fiyat listelerinde belirlenen bilgilere ulaşılmaması durumunda firmaların resmi web siteleri, galeriler ve araçla ilgili süreli yayınlar inceliyorlar.

  1. el araçlarda ise; araç satış ilanı yayınlanan internet siteleri ve gazetelerin seri ilan listeleri dikkate alıyorlar. Sıfır ve ikinci el araçlar için elde edilen bu bilgilere araç rayiç bedeli denilmektedir. Sonuç olarak

Fakat Kasko değer leri önceki yıllarda poliçeye göre belirlenirken; yeni düzenleme ile birlikte rayiç bedelleri dikkate alıyorlar.

Sonuç olarak Pert olan araçlara kasko değer i referans alarak ödeme yapılıyor. düşüncesi çokta doğru değildir. Oysa hepimiz bu şekilde ödeme yapıldığını düşünüyoruz. Fakat yapılmıyor. Çünkü bu hasar uzmanının bakış açısına göre de şirketin politikalarına göre de değişiklik gösterebilir.

SİTENİN KONU HAKKINDA NOTU; Birliğimiz üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez. *Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır. Kamyon, çekici, otobüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.