Kasko ve Trafik Sigortası arasındaki farklar nelerdir?

Kasko ve trafik sigortası konularına girmeden önce “Sigorta nedir?” konusuna bir göz atmak gerekiyor. Sigorta kısaca mülk, can, sağlık ve hukuki sorumlulukların koruma altına alınmasını sağlayan bir sistem olarak bilinmektedir. Sigorta sayesinde kişiler kurumlarını ve evlerini, araçlarını, kendilerini ve hukuki sorumluluklarını koruma altına alabilir. Örneğin sigorta sahibi kişiler kendi can sağlıklarını garanti altına almak için bir sağlık poliçesi imzalayabilecekleri gibi sahip oldukları mülkleri korumak için de bir poliçe imzalayabilir ve olası hasar ve zararlardan kendilerini ve sahip oldukları mülkleri koruyabilirler. Sigorta sayesinde kişinin kendisine bir zarar ya da mülküne bir hasar gelirse bunların düzeltilmesi için gereken şartlar karşılanır ve kişi tek başına bir uğraş vermek zorunda kalmaz.

Mal sigortası başlığı altında incelenebilecek olan kasko ve trafik sigortaları ise kısaca hasar durumunda farklı taraflardan koruma sağlıyor denebilir. Bu ne mi demek? Örnek vermek gerekirse, zorunlu olarak yapılan trafik sigortası, herhangi bir trafik kazası durumunda karşı tarafın canı ve malı ile ilgili hasarı karşılamak için yapılan bir poliçe iken kasko kendi tarafımız için yaptırdığımız isteğe bağlı bir sigortadır.

Trafik

Trafik sigortasının teminatları ve limitleri, her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Ancak en basit haliyle, olası bir trafik kazası durumunda karşı tarafın hasarlarını karşılamak için yaptırılan zorunlu trafik sigortası, kaza yapan kişiler arasında suçlu bulunan tarafın sigorta şirketi tarafından karşı tarafın hasarının karşılanmasını sağlamaktadır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmadığı tespit edilen araçlar, cezai işleme tabii tutulur.

Kasko

Kasko ise olası hasar durumlarında kişinin kendi hasarını güvence altına almak için yapılan sigorta türüdür. Yaptırmak kişinin kendi tercihine bağlıdır. Kaza halinde poliçe kapsamına göre hasar gören kişinin kendi hasarını karşılayabilmesini sağlar. Bunun dışında kasko sigortasının kapsamı daha geniştir. Kasko sigortası ile aracın herhangi bir durumda yaşayacağı oto hasar, dolu hasarı gibi doğal afetlerden kaynaklanan hasarlar, aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi durumlarda oluşabilecek hasarlar karşılanarak araç sahibinin zor durumda kalması engellenmiş olur.